X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-04-2019 imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

Co kraj to obyczaj-Francja

Największą różnicą pomiędzy ślubem francuskim i polskim jest fakt, iż we Francji nie ma możliwości zawarcia ślubu konkordatowego. Ślub cywilny jest krótki, a Państwo Młodzi nie muszą mówić nic prócz magicznego „Tak”. Według statystyk, średni wiek wychodzącej za mąż francuzki to 33 lata. W Polsce trzydziestoletnie kobiety znów stygmatowane są już powoli jako stare panny. A jednak Francja pozostaje najbardziej dzietnym krajem Europy przy jednoczesnej ogromnej aktywności kobiet na rynku pracy, co pokazuje, że późniejszy ślub wcale nikomu nie utrudnia założenia rodziny.

Tradycyjne francuskie wesele to przyjecie w wynajętej restauracji, które obie strony przygotowują razem, jednakże to mama Panny Młodej ma ostateczne zdanie. Najczęściej każda rodzina płaci za swoich gości, ceny w restauracjach wynoszą ok. 100 euro/osobę. Na uroczystość po ślubie zaprasza się wszystkich gości, którzy uczestniczyli w ceremonii zaślubin, czasem nawet do 200 osób. Wtedy to podawany jest tzw. aperitif czyli wino, szampan i przekąski. Ta część wesela trwa do godz. 20.

Moment podania kolacji jest już zarezerwowany dla bliskich Parze Młodej, zaproszonych na dalszą część wesela. Po północy zaczynają się tańce, wtedy też podaje się mocniejsze trunki w kieliszkach. Nikt nie stawia butelek na stół jak to praktykowane jest w Polsce. Przyjęcie we Francji to zawsze prawdziwa uczta dla oka. Nienaganna organizacja z idealnym doborem dekoracji, menu i trunków.

W Polsce dość powszechnie jako prezent ślubny wręczane są pieniądze. We Francji w większości przypadków Państwo Młodzi robią listę sklepów tzw. „listes de mariage” z których chcieliby dostać prezenty. Oczywiście są one ściśle określone i dają gwarancję, że nie dostanie się kilku takich samych rzeczy. Zamówionych prezentów nie zabiera się ze sobą lecz sklep zajmuje się wszystkim łącznie z pakowaniem i dostarczeniem do domu Młodych już po weselu. Odmiana w stosunku do polskich tradycji jest też to, że po ślubie kościelnym nie wręcza się kwiatów, gdyż zwykle wysyła się je bezpośrednio z kwiaciarni do domu Panny Młodej w sobotę rano.

Na tradycyjnym francuskim weselu muszą pojawić się obowiązkowo poza tortem weselnym „Les Dragées” czyli cukierki weselne. Są to migdały w miodzie, polane pyszną polewą. Wyglądają na pierwszy rzut oka jak kolorowe kamyki, każdy z przybyłych gości dostanie na pamiątkę taką paczuszkę kamyczków.

Polacy, którzy uczestniczyli w tego typu weselach są najczęściej mile zaskoczeni. To co kojarzy nam się z rodzimymi uroczystościami to masa jedzenia i ogromna ilość mocnego alkoholu. Patrząc na eleganckie francuskie wesele i delektujących się gości przystawkami i smakujących wina nie dziwi nas, że coraz więcej Młodych Par decyduje się za ślub w tym właśnie kraju lub organizuje ślub w Polsce stylizowany na francuskich obyczajach weselnych.

Photo: MarcinKadziolka.pl

Udostępnij na swoim profilu Facebook

Podobne w Poradnik PrzedŚlubny

Ślub w stylu Włoskim

Młodzi pobierają się dość późno bo dopiero przed 30 rokiem życia. Jednak jeśli nie dysponują solidnym zapleczem finansowym nie decydują się na ślub. Zawsze tematem najważniejszym jest urządzenie nowego domu, do którego Młodzi wprowadzą się po podróży poślubnej....


Wywiad z organizatorem Międzyplanetarnych Targów

16 stycznia w Hali "Targi w Krakowie" przy ul. Centralnej odbędzie się już VIII edycja Małopolskich Targów Ślubnych. O plany na najbliższy sezon targowy pytamy organizatora Andrzeja Gontarza. W tym roku Krzysztofa Ibisza zastąpi Tomasz Kammel, a studio targowe poprowadzi...


Podróż poślubna w Polsce

W naszym kraju wciąż jest wiele miejsc nie odkrytych przez tabuny turystów, gdzie będziecie mogli spędzić niezapomniane chwile tylko we dwoje. Wystarczy dobrze poszukać! By ułatwić Wam poszukiwania, przedstawiamy kilka interesujących miejsc...


Co kraj to obyczaj - Indie

Tradycyjna hinduska ceremonia może trwać nawet do kilku dni i zawierać tak wiele ceremoniałów, że tylko naprawdę wtajemniczeni zdolni są je w pełni zrozumieć. W rzeczywistości święto rozpoczyna się na wiele tygodni przed samą uroczystością ślubu. Podczas gdy przybywają krewni, dom zaczyna nabierać świątecznego nastroju...