X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-04-2019 imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

Jak zachowywać się w kościele

Photo by Joanna Kozek

Przyszli małżonkowie przygotowując się na przeżycie najwspanialszego dnia w ich życiu jakim jest zawarcie związku małżeńskiego, często niepokoją się, czy aby na pewno znają zasady obowiązujące w kościele katolickim. Młode Pary powinny pamiętać, że przekraczając próg świątyni wchodzą do Domu Bożego. Niestety przez całą ekscytację ślubem i weselem, często o tym zapominają.

 1. Zasada pierwsza– obowiązkowo nie spóźniamy się!

 2. Oczywiście są sytuacje, których nie można przewidzieć jak wypadek samochodowy czy nagła choroba lecz w większości innych przypadków, spóźnień do kościoła można raczej uniknąć. Najczęściej powodem jest zła organizacja przygotowań w dniu ślubu. A spóźnienie jednego z usługodawców jak fryzjer czy samochód ślubny skutkuje zawaleniem się całego planu. By uniknąć tego typu nieprzyjemności, lepiej ustalić wyjazd do kościoła na tyle wcześniej, by w razie jakichkolwiek przesunięć zdążyć na czas.

 3. Zasada druga– nie prowadzimy życia towarzyskiego

 4. Choć to zarzut kierowany przede wszystkim do gości zebranych w kościele, powinien być on również przestrzegany przez Młodą Parę. Podczas uroczystości zaślubin spotykają się ludzie, którzy często nie widzieli się od lat, co sprawia, że zapominają w jakim miejscu się znajdują. Wszak na pogawędki o codzienności i dawnych czasach będą mieli cały wieczór.

 5. Zasada trzecia- nie pozwalamy dzieciom zakrzyczeć Młodą Parę

 6. Oczywiście nie ma nic złego w pocałunku, który następuje według zwyczajów po złożeniu przysięgi małżeńskiej. Jednak w innych sytuacjach, dobrze jest powstrzymać się od ściskania i całowania, a skupić się na modlitwie i przebiegu mszy świętej.

 7. Zasada czwarta- nie demonstrujemy zbytnio swoich uczuć

 8. Jeżeli goście weselni zabierają swoją pociechę do kościoła, powinni pamiętać, iż bieganie dziecka po kościele czy bawienie się z innymi nie jest mile widziane. Dla Młodych i ich rodzin jest to wyjątkowy czas, który będą z pewnością pamiętać do końca życia. Dlatego też nie pozwólmy naszym dzieciom, by jedyne co przyszli małżonkowie pamiętali z tej chwili to krzyki i płacze. Jeżeli zdaży się już taka sytuacja, a nasza pociecha nie potrafi się uspokoić, wyjdźmy z nią na zewnątrz. Chwila oddechu i rozmowy na pewno pomoże ;)

 9. Zasada piąta- uczestniczymy we mszy świętej wewnątrz kościoła.

 10. Nie tylko ze względów religijnych, ale choćby po to, by nie urazić Młodej Pary, która liczy na to, że goście będą wspólnie z nimi uczestniczyć duchem i modlitwą w tej niezwykłej ceremonii jaką jest zawarcie związku małżeńskiego.

 11. Zasada szósta- na czas mszy, zakładamy żakiet lub szal by zakryć ciało.

 12. Kościół to miejsce kultu i obowiązuje w nim stosowny strój. Oczywistym jest, iż goście nie będą ubierać 2 różnych kreacji na ślub i wesele lecz wypada zakryć gołe ramiona i odsłonięty dekolt.

Udostępnij na swoim profilu Facebook