X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-04-2019 imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

Naturalne Planowanie Rodziny- od czego zacząć i jaką metodę wybrać?

naturalne planowanie rodziny

NPR jest to metoda przewidywania płodnych okresów na podstawie obserwacji objawów towarzyszących określonym fazom w cyklu miesięcznym. Wskaźnik efektywności NPR jest bardzo duży, wynosi on od 97-99%. Wielkim plusem samoobserwacji jest możliwość dokładnego wyznaczenia dnia poczęcia oraz możliwość z większą dokładnością wyznaczenia dnia porodu.
Jest wiele metod NPR (m.in Rotzera, Billingsa, metoda angielska, niemiecka). Jednak wszystkie bazują w różnym stopniu na metodzie Rotzera, dlatego ją właśnie chcieliśmy przybliżyć. Ma ona przejrzyste zasady oraz możliwość wnikliwej obserwacji, dlatego też to właśnie ona najczęściej wybierana jest przez kobiety.

Prof. Rotzer już w 1951r. zainteresował się przebiegiem cyklu kobiecego. Jako pierwszy na świecie opracował w pełni metodę objawowo-termiczną. Symbole stosowane w metodzie Rotzera: s-odczucie suchości, w-wnikliwa obserwacja, c-stała wydzielina, wl-wilgotność, -nic nie widzę, nic nie czuję

ŚLUZ NIEPŁODNY: b-śluz biały, ż-śluz żółty, gr-śluz grudkowaty, l-śluz lepki, m-mętny
ŚLUZ PŁODNY: Bj-śluz jak surowe białko jaja kurzego, szk-śluz szklisty, -śluz płynny, -śluz mokro-ślisko

Jak mierzyć temperaturę:

Temperatura Twojego ciała w spoczynku to najważniejszy wskaźnik płodności. Najwygodniejszy do mierzenia jest termometr elektroniczny z dwoma miejscami po przecinku. Temperaturę sprawdzamy zawsze o tej samej godzinie rano, od razu po przebudzeniu, bez wstawania z łóżka (różnica w godzinach nie może przekraczać 1,5h, pomiar nie może nastąpić później niż o godz. 8:30 oraz bardzo ważne jest by sprawdzać temperaturę po co najmniej 3h snu. I to co najważniejsze: temperaturę do NPR nie mierzymy pod pachą! Musi to być pomiar wykonany w pochwie, odbycie lub ustach (pomiar w ustach jest najmniej miarodajny).

Jak postępować podczas analizy wykresu:

Oznacz szczyt śluzu (ostatni dzień występowania śluzu najlepszej jakości w całym cyklu)

Obrysuj kółkiem pierwszą wyższą temperaturę występującą po szczycie (musi być wyższa o co najmniej 0,05 od 6 niższych temperatur poprzedzających

Ponumeruj 6 wcześniejszych pomiarów

Określ linię podstawową (wyznacza ją najwyższa temperatura z przed wzrostowej szóstki)

Ponumeruj 3 wyższe temperatury (trzecia musi być wyższa od wyznaczonej linii podstawowej o min. 0,2 stopnia. Jeżeli nie spełnia tego, zaznaczamy czwartą temperaturę, wtedy może być ona tylko nieco ponad linię podstawową.) Po tym okresie, wieczorem możemy mówić o początku niepłodności po owulacyjnej.

Udostępnij na swoim profilu Facebook