X Ta strona korzysta z plików ciasteczek (ang: cookies). W przypadku braku zgody na ich umieszczenie należy zmienić ustawienia Państwa przeglądarki internetowej tak, aby nie akceptowała ona zapisywania ciasteczek.
Poradnik PrzedŚlubny z poradami ślubnymi dla Narzeczonych. Wszystko na Wasz ślub i wesele - od przygotowań ślubnych przez błogosławieństwa po weselną uroczystość. 
Dziś jest: 25-04-2019 imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

Zwyczaje regionalne w Polsce

Każdy region w Polsce ma swoje zwyczaje ślubne, które wyróżniają go spośród innych. Zdarza się, że Młodzi organizują ślub i wesele specjalnie w innym miejscu po to, by móc zainspirować się jego tradycjami i zorganizować uroczystość w stylu charakterystycznych dla danego regionu. Oczywiście wszystkie przesądy i obyczaje spotykane na różnych obszarach kraju mają jeden cel: przynieść szczęście Młodej Parze!

Życzenia dla Nowożeńców- w okolicach Śląska istnieje taki zwyczaj, że pod kościołem życzenia składane są jedynie przez przyjaciół, którzy nie zostali zaproszeni na przyjęcie weselne. Reszta gości zaproszonych na wesele robi to na sali weselnej.

Polterabend- jest to zwyczaj charakterystyczny dla Kaszub. W przeddzień ślubu sąsiedzi i znajomi schodzą się pod domem Panny Młodej i rozbijają butelki, życząc w ten sposób pomyślności Młodej Parze. Według tradycji, ilość stłuczonego szkła odpowiada wielkości szczęścia dla przyszłych Małżonków.

Ślubny kołacz- śląska tradycja nakazuje, by Młoda Para rozwiozła swoim rodzinom, sąsiadom i znajomym- specjalnie przystrojony gałązką bukszpanu kołacz z załączoną karteczką z wierszem dotyczącym ślubu. Ma to na celu poinformowanie gości, którzy nie zostali zaproszeni na wesele o zbliżającej się ceremonii zaślubin. Według tradycji w zamian za taki kołacz Młodzi otrzymują drobne prezenty, które mogą przydać się po ślubie.

Pojazd ślubny- na Zakopiańskie weselisko Państwo Młodzi, jak zwyczaj nakazuje, ubrani są w tradycyjny góralski strój. Do pobliskiego kościoła Młodzi zawożeni są odświątecznie przybraną bryczką, zaprzężoną pięknie prezentujacymi się końmi.

Kopiny- są to oczepiny na Kujawach. Z dawnych elementów oczepinowych przetrwał taniec oczepinowy Pary Młodej z gośćmi weselnymi, zwany również jako taniec na „dorodne potomstwo”. Jednak zamiast symbolicznych datków pieniężnych, podczas kujawskich oczepin obecnie upowszechnił się zwyczaj składania znacznej wartości prezentów.

Brama- w przeddzień wesela bramy lub drzwi wejściowe domów Pana i Panny Młodej przybiera się gałązkami świerkowymi i ozdobami z bibuły. Tradycja ta przetrwała przede wszystkich w Małopolsce.

Fanty- w okolicach Łodzi można spotkać się z wykupywaniem za alkohol części garderoby Nowożeńców, które zostały zabrane im podczas zabawy weselnej. Młodzi wymieniają fanty za wódkę weselną, wykonując przy tym różne bardzo śmieszne polecenia.

Podrzucanie- w czasie śpiewania piosenki z dedykacją dla Pana Młodego jest on podrzucany przez gości weselnych. Zwyczaj najczęściej spotykany na Mazowszu.

W Polsce mamy również tradycje wspólne dla wszystkich regionów. Będąc na weselu spotkamy się z rozbijaniem kieliszków na znak pomyślności małżeńskiej. Goście weselni, jeszcze przed rozpoczęciem wesela wznoszą toast wraz z Młodymi, wypijając lampkę szampana. Nowożeńcy po opróżnieniu pięknie przyozdobionych kieliszków rzucają je za siebie tak, bysię rozbiły. Obowiązkiem Pana Młodego jest posprzątać rozsypane szkło. Również przy wejściu na salę weselną Młodzi witani są przez Rodziców tradycyjnym chlebem i solą. Pannie Młodej zadaje się wtedy pytanie: „Co wolisz? Chleb, sól czy Pana Młodego?” Prawidłową odpowiedzią jest oczywiście „ Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego”. Jednak i ta tradycja powoli zaczyna ewoluować. Coraz częściej spotykamy się z tym, że Młodych wita obsługa wesela, która po prostu częstuje Młodych chlebem i solą.

Photo: MarcinKadziolka.pl

 

Udostępnij na swoim profilu Facebook

Podobne w Poradnik PrzedŚlubny

Wieczór kawalerski

Wieczór kawalerski kobietom najczęściej kojarzy się z piciem bez umiaru oraz wyjściem do klubu nocnego ze striptizem. Czy tak najczęściej wyglądają wieczory kawalerskie w Polsce?...


Wieczór panieński

Ostatnie chwile oczekiwania na ten przełomowy moment ślubu, mimo że nie mogą się z nim równać, mogą uprzyjemnić nam przejście do następnego etapu życia. W końcu poza naszą miłością i oddaniem istnieje świat, który z powodu decyzji o zamążpójściu będzie musiał ustąpić nowemu...


Zakładamy stronę ślubną

Coraz większa liczba Młodych Par, decyduje się na założenie strony ślubnej. Dzięki takiej stronie, goście weselni przez cały okres przygotowań do ślubu będą mieli aktualne informacje, żeby nie zaprzątać głowy Narzeczonym niepotrzebnymi pytaniami...


Niecodzienne śluby i wesela

Nasz pomysł na zawarcie małżeństwa powinien być równie kreatywny i niezapomniany, jak całe wesele. Wystarczy tylko trochę wyobraźni, by odkryć sposób na sprawienie przyjemności sobie i swoim gościom...